Albania









1.Położenie

Albania to kraj leżący na półwyspie bałkańskim, niecałe 750 km w linii prostej z Polski. Albania leży na południe od Chorwacji i Czarnogóry zaraz obok Grecji i Północnej Macedonii. Albania na zachodzie ma dostęp do Morza Adriatyckiego, Jońskiego oraz oczywiście Śródziemnego, stąd w Albanii tyle pięknych plaż. Linia brzegowa stanowi 316 km.

2.Literatura

Literatura tworzona przez autorów narodowości albańskiej lub posługujących się językiem albańskim. Obejmuje nie tylko obszar dzisiejszej Albanii, ale również literaturę Arboreszy i Albańczyków z Kosowa, Macedonii Północnej, Czarnogóry i Grecji. Pierwszy albański tekst powstał w 1210 roku, jednakże jego odnalezienie i istnienie jest podawane w wątpliwość. Pierwszy albański tekst, którego autentyczność nie jest przedmiotem sporów, został napisany
w 1462 roku, natomiast pierwsza książka w języku albańskim pochodzi z 1555 roku. W 1685 roku wydano Cuneus prophetarum, pierwsze dzieło napisane oryginalnie po albańsku. W XVIII i XIX wieku powstawały utwory zapisywane alfabetem arabskim. Rozwój literatury albańskiej, którego szczyt przypada na lata 30. XX wieku, spowolniło objęcie władzy przez Envera Hoxhę.

3.Historia

Początki historii Albanii zaczynają się od przybycia Ilirów oraz od podbicia tych terenów przez Republikę Rzymską, gdzie była częścią prowincji Macedonia. W swojej historii Albania była podbijana przez wiele państw. Po rozpadzie Imperium Rzymskiego większość dzisiejszego terytorium Albanii znajdowało się pod jurysdykcją Wschodniego Cesarstwa Rzymskiego.
W późnym średniowieczu Albanię zajęli Turcy osmańscy. Albania stała się państwem niepodległym w XX wieku, jednakże jej struktury państwowe były chwiejne i niestabilne; Księstwo Albanii istniało zaledwie 11 lat, a następująca po niej Republika Albanii istniała jedynie 3 lata. Po II wojnie światowej na krótko dołączyła do bloku wschodniego. Po transformacji ustrojowej stała się republiką parlamentarną. Obecnie istniejące państwo, Republika Albanii, istnieje od 1991.



4.Tradycje

W Tradycje Albanii odnosi się do tradycji, wierzeń, wartości i zwyczajów, które należą w kulturze z Albańczyków. Tradycje te mają wpływ na codzienne życie w Albanii przez wieki i nadal są praktykowane w całej Albanii, Bałkanów i diaspory.
Albańczycy mają unikalną kulturę, którego dotarł w ciągu wieków swojego strategicznego położenia geograficznego i jego odrębny historycznej ewolucji.
Albania jest domem dla różnych wspólnot religijnych, takich jak muzułmanów, chrześcijan i Żydów i tolerancji religijnej jest jedną z najważniejszych wartości albańskiej tradycji. Uznaje się powszechnie, że Albańczycy są dobrze znane dla tych ważnych wartości; pokojowego współistnienia między wyznawcami różnych religii i przekonań w kraju.Albania jest gościnna kultura;
Gościnność jest podstawowym zwyczajem społeczności lokalnej i podawania żywności jest integralną częścią hosting gości i zwiedzających. To nie jest rzadkością dla odwiedzających, którzy zostaną zaproszeni do jedzenia i picia z mieszkańcami.
Średniowieczne albański kodeks honorowy , zwany Besa , spowodowało dbać o gości i obcych jako akt uznania i wdzięczności.

5.Gospodarka

Do końca lat 80-tych Albania była najsłabiej rozwiniętym krajem w Europie z centralnym systemem planowania i bez własności prywatnej. Reformy gospodarcze rozpoczęto 1992, w warunkach kryzysu, zgodnie z programem MFW. Dużą rolę odgrywa pomoc zagraniczna i przekazy od osób pracujących za granicą. Problemem jest dług publiczny wynoszący ponad 70% PKB. Dochód narodowy na 1 mieszkańca 10,6 tys. dol. (2013).

6.Religia

Religia w Albanii zdominowana jest przez islam i chrześcijaństwo. Wolność sumienia i wyznania zagwarantowana jest przez Konstytucję Albanii.
Zgodnie ze spisem ludności w 2011 roku 56,7% ludności Albanii wyznaje islam, co czyni ją największą religią w kraju, a Albanię jedynym krajem leżącym w całości w Europie, w którym muzułmanie stanowią większość społeczeństwa (jak również jedynym takim krajem leżącym poza Azją lub Afryką). Większość albańskich muzułmanów jest sunnitami, występuje również mniejszość szyicka. 2,09% stanowi mniejszość bektaszijja. Chrześcijaństwo jest reprezentowane głównie przez katolicyzm (10,03%) i prawosławie (6,75%). 0,14% ludności stanowią wyznania ewangelickie. 5,49% to wyznawcy innych grup religijnych. Ateistami określa siebie 2,5% ludności. 13,79% populacji nie odpowiedziało na pytanie. Albania przez kilka dziesięcioleci była pod rządami Envera Hoxha, charakteryzującymi się ateizmem państwowym. W tym czasie praktyka religijna była zakazana i potępiana.




Liczba ludności Największe miasta Struktura zatrudnienia Inflacja Dług publiczny
2,88 mln Tirana,
Durres,
Elbason,
Wlora,
Szkodra
sektor publiczny- 16,5%;
sektor prywatny- 39,8%;
sektor rolniczy- 43,7%
3,9% 77,6% PKB